/ “Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów”

„Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów” – projekt edukacyjny dla młodzieży szkolnej Wrocławia

Założeniem projektu jest pielęgnowanie i propagowanie pamięci o polskich bohaterach. Tych, którzy w mundurach walczyli i ginęli na polu chwały za wolność Ojczyzny oraz  tych, którzy zostali zesłani i wywiezieni na Syberię i do Kazachstanu tylko za to, że byli Polakami. Po wielu latach katorżniczego życia na „nieludzkiej ziemi” niektórym udało się wrócić, jednak nie w miejsce ich wcześniejszego zamieszkania, a do Wrocławia i im poświęcona jest tegoroczna odsłona projektu.

Okres realizacji: 01.02.2018-30.06.2018

Miejsce projektu: Wrocław

Partner: Spółka Orange

Patroni: Dolnośląski Kurator Oświaty; WCDN; Departament Edukacji UMW

Adresaci: wrocławscy Sybiracy, uczniowie wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz gimnazjów. Tych ostatnich do czasu ich wygaszenia.

Na lekcje zapraszamy świadka historii – Sybiraka, dzięki czemu uczniowie mogą poznać wojenną i powojenną historię Polski na przykładzie indywidualnych losów zaproszonego gościa. Osobisty kontakt ze świadkiem historii ułatwia poznanie i zrozumienie historii XX wieku oraz zachęca uczniów do samodzielnego poznawania losów kilku pokoleń Polaków.

Jednym z elementów projektu jest także utrwalenie wypowiedzi świadków historii w postaci audio i audiowizualnej, zdigitalizowanie udostępnionych przez nich dokumentów i pamiątek oraz zachowanie tego wszystkiego w wersji elektronicznej dla przyszłych pokoleń w Cyfrowej Bibliotece Multimedialne Edukacja (www.cbmedukacja.pl).

 

Oprac. Magdalena Szymerowska