/ Kombatanckie wspominki przy kawie

Cel projektu:

Międzypokoleniowe i wewnątrzpokoleniowe dzielenie się wspomnieniami z okresu wojny i zesłania przez najstarszych świadków historii we Wrocławiu, w szczególności zrzeszonych w następujących organizacjach kombatanckich: Związek Sybiraków Oddział Wrocław, Związek Sybiraków III RP, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Wrocław i inne.

Upamiętnienie i upowszechnienie historii tych osób, poprzez ich nagranie (profesjonalne nagranie spotkania i poddanie go montażowi) oraz nagranie wywiadów biograficznych (oral history) z wybranymi świadkami historii.

Termin realizacji:

01.07.2021-31.12.2021

Opis projektu:

Kombatanckie wspominki przy kawie to projekt, który realizowany jest we Wrocławiu, w okresie od 01.07.2021 do 31.12.2021 i jego celem jest stworzenie warunków dla świadków historii do wewnątrzpokoleniowego dialogu i przestrzeni do podzielenia się historiami ich życia. Okres pandemii był wyjątkowo trudny dla tej grupy społecznej. Projektem chcemy zachęcić ich do powrotu do aktywności społecznej, ale także zależy nam na upamiętnieniu tych osób i upowszechnieniu ich biografii.

W szczególny sposób chcemy dotrzeć do wojennych wspomnień kobiet. Oddając im głos, pozwolimy opowiedzieć im ich własne historie, na tle wiekopomnego wydarzenia, jakim była II wojna światowa. Nasze doświadczenie pokazuje bowiem, że w dziedzinie upamiętniania i upowszechniania historii jest luka, a wiedza historyczna w powszechnej świadomości społecznej bazuje na męskiej narracji – zdominowanej przez męskie historie, wybitne biografie i wielkie wydarzenia. Z tego powodu historia kobiet, która koncentruje się na codzienności, wciąż znajduje się w niszy. Projektem chcemy wypełnić tę lukę i pokazać, że historię tworzy każdy człowiek, a historia codzienności jest równie istotna co historia polityczna. Upamiętniając i popularyzując opowieści biograficzne zarówno kobiet jak i mężczyzn, osób które przeżyły II wojnę światową, zmienimy postrzeganie historii w młodszym pokoleniu Polaków. Przybliżając codziennie, wojenne przeżycia konkretnych świadków historii, zaangażujemy młode osoby, w historie, które do tej pory znali jedynie z kart książek i podręczników.

By zrealizować te wszystkie cele zorganizujemy 10 spotkań świadków historii w jednej z wrocławskich kawiarni/restauracji. W każdym spotkaniu weźmie udział do 5 świadków, wybranych spośród najstarszych świadków historii we Wrocławiu, w szczególności zrzeszonych w takich organizacjach kombatanckich jak Związek Sybiraków Oddział Wrocław, Związek Sybiraków III RP, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Wrocław i inne.

W bezpiecznej atmosferze, przy kawie i czymś słodkim, będą dzielić się historiami swojego życia z innymi świadkami historii. Ich rozmowy o przeżyciach z okresu wczesnego dzieciństwa i lat młodzieńczych, ze szczególnym uwzględnieniem codzienności w czasie wojny, zostaną profesjonalnie utrwalone przez ekipę filmową i poddane montażowi oraz przetłumaczone, poprzez napisy, na język angielski. W ten sposób, wspomnienia świadków dotrą do młodego pokolenie, zmieniając ich postrzeganie historii.

 


Partner: Fundacja KGHM Polska Miedź