/ „Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów”

„Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów” – projekt edukacyjny dla młodzieży szkolnej Wrocławia

Założeniem projektu jest pielęgnowanie i propagowanie pamięci o polskich bohaterach. Tych, którzy w mundurach walczyli i ginęli na polu chwały za wolność Ojczyzny oraz  tych, którzy zostali zesłani i wywiezieni na Syberię i do Kazachstanu tylko za to, że byli Polakami. Po wielu latach katorżniczego życia na „nieludzkiej ziemi” niektórym udało się wrócić, jednak nie w miejsce ich wcześniejszego zamieszkania, a do Wrocławia i im poświęcona jest tegoroczna odsłona projektu.

Okres realizacji: 01.02.2018-30.06.2018

Miejsce projektu: Wrocław

Partner: Spółka Orange

Patroni: Dolnośląski Kurator Oświaty; WCDN; Departament Edukacji UMW

Adresaci: wrocławscy Sybiracy, uczniowie wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz gimnazjów. Tych ostatnich do czasu ich wygaszenia.

Na lekcje zapraszamy świadka historii – Sybiraka, dzięki czemu uczniowie mogą poznać wojenną i powojenną historię Polski na przykładzie indywidualnych losów zaproszonego gościa. Osobisty kontakt ze świadkiem historii ułatwia poznanie i zrozumienie historii XX wieku oraz zachęca uczniów do samodzielnego poznawania losów kilku pokoleń Polaków.

Jednym z elementów projektu jest także utrwalenie wypowiedzi świadków historii w postaci audio i audiowizualnej, zdigitalizowanie udostępnionych przez nich dokumentów i pamiątek oraz zachowanie tego wszystkiego w wersji elektronicznej dla przyszłych pokoleń w Cyfrowej Bibliotece Multimedialne Edukacja (www.cbmedukacja.pl).

 

Oprac. Magdalena Szymerowska

parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet online nike tn pas cher peuterey outlet piumini woolrich outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot chaussures de foot chaussures de foot chaussures de foot golden goose outlet saldi golden goose outlet saldi golden goose outlet saldi golden goose outlet saldi golden goose outlet saldi golden goose outlet saldi chaussures de foot 2017 chaussures de foot pas cher